|

Porównanie sklepów internetowych

Więc myślisz o założeniu sklepu internetowego? To się świetnie składa! W tych czasach, szczególnie z COVID-19 w tle, to wydaje się naprawdę dobrym pomysłem. Czeka Cię jednak sporo pracy (naprawdę sporo!) i, niestety,, wydatków. Musisz znaleźć dostawców, założyć działalność, płacić ZUS, opłacić księgowość, zapłacić prawnikowi za napisanie regulaminu, polityki prywatności, do tego RODO. Start z e-commerce to nie jest łatwa sprawa i na pewno nie jest tania. Nie tania, bo ponad to wszystko musisz wybrać platformę dla swojego sklepu on-line i będziesz musiał za nią zapłacić.

Na rynku jest sporo rozwiązań, niektóre są lepsze lub gorsze, są rozwiązania dla dużych graczy i dla tych, które obroty miesięczne nie przekroczą kilku, kilkunastu tysięcy miesięcznie. Są jednak trzy rozwiązania, które naprawdę zdominowały rynek i to nie bez powodu. Ile to kosztuje i co jest dla kogo?

Magento

Magento to jest gigant. To kombajn. To jest system tak zaawansowany, że dźwiga największe sklepy internetowe na świecie o obrotach przekraczających 25 000 000 USD. To jest najbardziej zaawansowane rozwiązanie na rynku. Występuje w dwóch wersjach: darmowej i płatnej. Za płatną będziemy musieli zapłacić od około 30tys USD. Za darmową? Cóż… nic, każdy może ją pobrać za darmo. Problem polega na tym, że jest to rozwiązanie tak skomplikowane, że bez programisty żaden śmiertelnik nie uruchomi sklepu na Magento.

Magento, mimo, że to oprogramowanie open source, jest najbardziej kosztowne w całym zestawieniu. Ma jednak najwięcej możliwości i przez to jest polecane największym graczom na rynku. Samo to, że jedna instalacja Magento może napędzać kilka sklepów pod różnymi domenami świadczy o tym, jakie to oprogramowanie. Obsługuje po kilkaset tysięcy produktów bez problemu, gdzie inne rozwiązania padają przy tysiącu lub kilku tysiącach. Ma to niestety swoją cenę.

Hosting: nie ma mowy, żeby Magento ruszyło na tanim, współdzielonym hostingu. Magento potrzebuje dedykowanych rozwiązań VPS lub serwerów w chmurze. To nie są serwery, których koszt zamyka się w kilkuset złotych rocznie.

Instalacja: koszt instalacji i uruchomienia Magento open source to na polskim rynku przeciętnie 40tys zł netto. Chyba, że mówimy o rozwiązaniach enterprise, wtedy kwoty przekraczają nawet 500tys zł netto.

Prestashop

Prestashop wyrósł na rynku na rozwiązania dla średnich graczy. Jest łatwiejszy w obsłudze i instalacji niż Magento, ma większe możliwości od Woocommerce. Ma też dobrze rozwiniętą społeczność, fora internetowe, na których możemy znaleźć mnóstwo informacji i pomocy. Problem z Prestashop polega na tym, że mimo, iż jest programem darmowym, rozwijanym jako open source, to wszystkie potrzebne wtyczki są płatne. Oczywiście sprytny programista jest w stanie zaprogramować wszystko sam, ale jemu też trzeba zapłacić. I mówimy tu o podstawowych wtyczkach do podpięcia Google Analytics, Facebook Pixel, galeriach, edytorach, wtyczkach do płatności, wysyłki. Wszystko to kosztuje. Motywy dla Prestashop też kosztują, ich ceny wahają się między 70€ a 200€. Ogólnie paczka startowa z wtyczkami dla Prestashop to koszt około 400€.

Hosting: Prestashop na szczęście nie ma takich kosmicznych wymagań jak Magento i dobrze sobie radzi na współdzielonym hostingu. Najlepiej jednak zainwestować w rozwiązanie w chmurze, np w nazwa.pl. Koszt serwerów Cloud zaczyna się od 100zł netto za rok.

Instalacja: koszt instalacji i konfiguracji, instalacji wybranego motywu i wszystkich niezbędnych modułów to w zależności od wymagań 8-15tys zł netto. Plus oczywiście moduły i szablon, czyli dodatkowo 500€.

Woocommerce

Woocommerce ma zdecydowanie największy udział w runku i nie bez powodu. To jest absolutnie najpopularniejszy sklep internetowy, który… sam jest wtyczką. Woocommerce to darmowa wtyczka do darmowego CMS WordPress. Oba te programy to rozwiązania open source rozwijane przez ogromną społeczność programistów na całym świecie. To własnie jest jego mocna strona: ogromne wsparcie i ogrom wtyczek, również darmowych. Niestey, przez swoją architekturę nie jest dobrym wyjściem dla dużych sklepów, ale jest fantastycznym rozwiązaniem dla tych, którzy dopiero startują z e-commerce. Na rynku jest mnóstwo szablonów dla WordPress, ich koszt to zazwyczaj 20-50€ i większość z nich ma integrację z Woocommerce. Czy to znaczy, że każdy może samodzielnie i bezkosztowo postawić sklep Woocommerce na WordPress? Niekoniecznie. O tyle o ile obsługa postawionego już sklepu jest dość łatwa, to jednak instalacja i integracja wszystkich komponentów może być skomplikowana. Jest to jednak najtańsze rozwiązanie na rynku.

Hosting: WordPress i Woocommerce nie ma większych wymagań i zadziała bez problemu na większości sensownych rozwiązań na rynku.

Instalacja: w zależności od wymagań klienta, wybranych integracji i dostrojenia tego tandemu koszt to 5-8tys zł netto. Do tego trzeba dodać koszt szablonu, ewentualnych wtyczek i integracji, ale te koszta łącznie powinny zamknąć się w okolicach 1000-1500zł.

Udostępnij

Similar Posts