5 wskazówek na dobry Landing Page
Co to wogóle jest Landing Page
Zanim przejdziemy do sedna projektowania dobrych Landing Page’y ustalmy co to w ogóle jest. Wielu ludzi uważa, że Landing Page to po prostu strona internetowa, jak każda inna, jednak są pewne różnice. Dobra strona internetowa (a nie każda jest dobra) jest zaprojektowana w ten sposób, żeby skutecznie przeprowadzić klienta przez tzw. lejek sprzedażowy i zaprezentować mu informacje o Twoim produkcie i firmie. Landing Page’e, dla odmiany, są zaprojektowane tak, by osiągnąć jeden, jedyny, stawiany przed nimi cel: generować konwersję. Sposoby osiągnięcia tego celu (i sama konwersja) mogą być różne, ale możemy wyodrębnić trzy główne:
- zbieranie danych kontaktowych
- zachęcanie do kliknięcia Call-To-Action (CTA)
- konwersja na klienta (np w sklepie e-commerce)
Jest milion sposobów na to jak utrzymać użytkownika na stronie, nakłonić go do podjęcia konkretnych działań i w końcu przekonwertować go z odwiedzającego na klienta Twojej firmy
#1 hierarchia wizualna
Najważniejsza rzecz, to zadbać o to, by treść była łatwa w odbiorze. Chodzi o to, że ludzie czytają (nie tylko strony) we wzór litery F. Największa część ich uwagi skupia się na lewym górnym rogu, potem skanują tekst w prawo, żeby zobaczyć, czy treść jest dla nich interesująca, potem skanują drugi akapit, a potem już tylko wertykalnie, w dół, żeby szybko ocenić, czy znajdą to, czego szukają.
Mając tę wiedzę możemy pomóc użytkownikom znaleźć ważne informacje w łatwy sposób używając konkretnych elementów. Jednym z tych stylów są nagłówki, które umożliwiają użytkownikowi łatwo zidentyfikowac to, co masz do powiedzenia pod nagłówkiem. Potem warto w tekście dodać listy (numerowane lub nie), żeby wyłuskać z morza tekstu najważniejsze informacje, które chcemy przekazać. Na koniec warto złamać tekst w kilka mniejszych akapitów, by nie był przytłaczający. Dzięki temu łatwiej utrzymamy skupienie odbiorcy i zachęcimy go do skorowania naszego Landinga
#2 balans pomiędzy SEO a czytelnością
Kontent marketerzy przywiązują dużą wagę do SEO (search engine optimization). I dobrze, bo cała magia SEO wzmacnia naszą pozycję w wyszukiwarkach.Wiele zasad dobrego SEO dotyczy UX (user experience) naszej strony, czyli tego jak wygląda interakcja użytkownika z naszą stroną i jaką ma on z tego satysfakcję. W teorii więc, ma sens, żeby przy projektowaniu Landing Page’a trzymać się zasad SEO.
Jednak, w przypadku Landing Page’a sytuacja jest trochę inna, ale na szczęście mniej skomplikowana. By trzymać się zasad SEO musimy zadbać o to, by kontent był czytelny dla maszyn (robotów) i ludzi. W przypadku Landing Page’a musimy się skupić na człowieku przede wszystkim. To człowieka chcemy namówić do określonych działań, to do jego psychiki chcemy trafić i to jego chcemy przekonwertować na klienta. SEO w tym przypadku jest drugoplanowe, bo i tak 95% wejść na stronę będzie generowanych z płatnych promocji (np w social media).
Tekst więc powinien brzmieć naturalnie, by jasno przedstawić kim jesteś, co oferujesz i dlaczego warto skorzystać z Twoich usług. Musisz opowiedzieć klientowi historię, która w jakiś sposób poruszy jego emocje, uzasadni mu decyzję o zakupie.
#3 psychologia koloru
Nie trzeba być dyplomowanym projektantem, by wiedzieć, że konkretne kolory wywołują konkretne emocje. Kolor czerwony tworzy poczucie pilnej sprawy, zagrożenia lub natychmiastowości. Stymuluje apetyt i zachęca do kupowania impulsywengo. Niebieski poprawia produktywność i nie rozprasza. Sugeruje poczucie pewności i zaufania do marki. Żółty reprezentuje optymizm i młodość, symbolizuje kreatywność i sprzyja jej rozwojowi, ale, niestety, szybko męczy oczy. Dlatego dobór kolorów dla Landing Page’a nie jest łatwy, ale jest bardzo ważny. Dobry projektant stron internetowych, Web Designer, weźmie pod uwagę to, do kogo kierowany jest Landing Page, ale też to, co jest jego celem, jakie musi wywołać emocje, żeby ten cel osiągnąć. Prawdę mówiąc, nawet kolor tła Twojej strony ma znaczenie. Inaczej będzie odbierana strona z czystym białym tłem, inaczej z białym-złamanym, a inaczej z czarnym lub prawie czarnym – ciepło-szarym.
Niezależnie od tego, jakich używasz kolorów i jakiego koloru masz tło, warto zadbać o to, by najważniejszy element się wyróżniał kontrastem. Jeśli masz czarne tło, to np. formularz, który klient ma wypełnić powinien być biały, przycisk powinien być duży i kontrastujący. Chodzi o to, żeby odbiorca przez chwilę nawet nie miał wątpliwości co ma zrobić ani jak to zrobić.
Wszystko to jest dość skonplikowane i trudne, nawet dla doświadczonych projektantów. Z tego powodu warto zrobić tzw. testy A/B i w różnych okresach czasu wypróbować dwie, różne wersje kolorystyczne, żeby zobaczyć która przynosi lepszą konwersję.
#4 formularze
Czasem niewielkie zmiany w formularzu, jak zmiana nazw pól lub ich ilość mogą przyczynić się do drastycznej zmiany konwersji. Na landing Page’u konwersja powinna być tak łatwa, jak to tylko możliwe. I wiem, że to kuszące by w formularzu zbierać dane jak imię, nazwisko, adres email, numer telefonu, temat, strona internetowa i treść wiadomości, ale to niestety nie działa. Długie formularze zniechęcają do ich wypełniania. Zastanów się więc, co jest absolutnym minimum, które potrzebujesz. Po pierwsze połącz imię i nazwisko w jedno pole. Po drugie, zdecyduj się na jeden kontakt: e-mail albo telefon. Pole z tematem? Zakoduj go sobie sam w mailerze, wiadomo, że wiadomość pochodzi z landing Page’a. Kluczem do sukcesu jest minimalizm. Zbieraj tylko tyle informacji, ile musisz, o resztę klienta dopytasz potem.
#5 buduj zaufanie i bądź szczery
Każdy chce robić interesy z firmami, które są szczere. Jeśli klient wyczuje, że coś ukrywasz albo nie jesteś do końca szczery, to będą się długo wahać zanim zrobią to, o co ich prosisz. Jeśli mają wątpliwości, bo nie dajesz im wszystkich informacji, to umieść dane kontaktowe w taki sposób, aby klient nie msuaił ich szukać – musisz mu wszystko maksymalnie ułatwić.
Kolejną rzeczą jest budowanie zaufania przez umieszczanie opinii innych klientów. Umieszczanie na stronie opinii z Google Reviews wzmocni nie tylko SEO, ale też wzmocni zaufanie innych klientów. Wiadomo, że klienci wiedzą, że według Ciebie Twoja firma jest absolutnym liderem rynku, a legendy o jakości Twoich produktów dotarły do Sèvres pod Paryżem, ale zanim zdecydują się wydać swoje pieniądze lubą wiedzieć, że inni klienci podzielają Twoje zdanie.